SEFF MINI : Bajkoterapia18.06.2020 (czwartek) Godz 11:00

Bajkoterapia
Zajęcia zamknięte dla podopiecznych KTA, oddział w Szczecinie
Wydarzenie online

Bajkoterapia relaksuje, uczy – nie moralizując, pozwala nazwać emocje i okiełznać nasze wewnętrzne strachy. Bajkowa metafora sytuacji, w której znajduje się dziecko czy nastolatek, zapobiega dziecięcym problemom, pomaga rozwiązać je metodami podobnymi do tych dostępnych w świecie młodszego widza. Pozytywne zakończenie, które posiada zawsze bajka terapeutyczna, uzmysławia dziecku, że możliwe jest wyjście z każdej trudnej sytuacji, jeśli tylko podchodzi się do niej z dystansem i korzysta z pomocy tych, którym na nas zależy. Bajkoterapia to spotkanie – poprzez medium cudownych animacji i krótkich fabularnych metraży – z naszym wewnętrznym dzieckiem, a zatem to zajęcia nie tylko dla najmłodszych.

"Szermierz", reż. Simon Lereng Wilmont, Holandia, 2014, 28'

Wspólnie śledzić będziemy losy Rubena, dziesięcioletniego utalentowanego szermierza reprezentującego Danię na międzynarodowych zawodach. Jak okiełznywać nasze emocje? Jak radzić sobie z niecodziennym wyzwaniem? Jak w pełni przezywać nasze sukcesy? Jak nie upadać w obliczu porażki? Na wszystkie te pytania – i nie tylko – będziemy szukać odpowiedzi na zajęciach towarzyszących projekcji filmu Szermierz. Razem z Rubenem zapraszamy na mistrzowski pojedynek.


21.06.2020 (niedziela) Godz. 12:30

Bajkoterapia 6+
Zajęcia otwarte, szczegółowa ścieżka dostępu zostanie przekazana po zrejestrowaniu się na warsztaty
Wydarzenie online

"Wielka Podróż Cyrkielki", reż. Jannik Hastrup, Dania, 2018, 62’.

Cyrkielka to malutka elfka z włosami sterczącymi jak cyrkielki, która nie lubi nosić butów, ubiera się w czerwoną sukienkę w czarne kropki i śpi w pudełku od zapałek. Jej najlepsi przyjaciele to małe myszki. Nade wszystko Cyrkielka uwielbia przygody, wyrusza zatem wspólnie z myszkami do Afryki, by pomóc czekoladowej księżniczce Koko i małemu nosorożcowi, który wcale nie chce być mały odnaleźć ich ojczyznę. To początek nowej, wielkiej przygody, która nauczy ją, że odpowiedzialność za innych to nie zawsze bułka z masłem. Jak myślicie – czy w Afryce wystarczy sera dla myszy a czekoladki rosną na drzewach? Czy mały nosorożec odnajdzie swoją mamę? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie podczas naszych warsztatów bajkoterapii.


21.06.2020 (niedziela) Godz. 14:30

Bajkoterapia 6+
Zajęcia otwarte w Szczecińskim Inkubatorze Kultury, ul. Wojska Polskiego 90
Wydarzenie w realu z zachowaniem zaleceń ministra zdrowia

"Dziewczynka w króliczej masce" reż. Natalie van den Dungen, Australia, 2015, 6'

"Nie jestem myszką", reż. Evgenia Golubeva, Wielka Brytania, 2015, 2'

Dla młodszych milusińskich mamy tym razem dwie bajkowe opowieści o dzieciach-zwierzątkach. Obie historie mierzą się z przeciwstawnymi uczuciami – z jednej strony nieśmiałością – tu obejrzymy wspólnie, jak wygląda pierwszy dzień Annabelle w nowej szkole, czy nowi koledzy ją polubią, czy łatwo będzie znaleźć prawdziwych przyjaciół? Z drugiej strony z asertywnością – tu zaprosimy dzieci do przyjrzenia się wspólnie przygodom Lucy, która nie zgadza się na nazywanie jej pieszczotliwie myszką zamiast jej właściwego imienia. Jak nauczyć się mówić „nie” w taki sposób, by nie ranić innych? Odpowiedzi znajdziemy podczas wspólnej zabawy, która towarzyszyć będzie projekcji wspomnianych filmów.


21.06.2020 (niedziela) Godz. 16:30

Bajkoterapia 10+
Zajęcia otwarte w Szczecińskim Inkubatorze Kultury, ul. Wojska Polskiego 90
Wydarzenie w realu z zachowaniem zaleceń ministra zdrowia

"Chłopiec w bańce", reż. Kealan O’Rourke, Irlandia, 2011, 8

Bajkowy świat będzie dla nas tym razem zaproszeniem do przyjrzenia się najważniejszemu ludzkiemu uczuciu, jakim jest miłość. Główny bohater Rupert po raz pierwszy w życiu zakochuje się i także po raz pierwszy przeżywa miłosne rozczarowanie. Jak poradzi sobie z własną nieśmiałością? Co może mu w tym pomóc? W jaki sposób skutecznie uchronić się przed złamanym sercem? Na te niełatwe pytania szukać będziemy odpowiedzi z młodszymi nastolatkami.